Rozvodové skrine nájdete v každom byte, dome, kancelárii alebo akomkoľvek inom objekte, ktorý je zapojený do elektrickej siete. Práve rozvodové skrine zabezpečujú, aby bola elektrická energia v okruhu distribuovaná bezpečne a efektívne. Vedieť niekoľko dôležitých informácií ešte pred výberom rozvodovej skrine je viac než dôležité. Na jednej strane kvôli funkčnosti a efektivite vašej elektroinštalácie. Nuž, a na strane druhej, aj pre splnenie všetkých platných noriem a bezpečnostných štandardov.
V tomto článku sa dočítate:
Rozvodové skrine sú uzavreté schránky, ktoré vo svojom vnútri obsahujú ďalšie elektrické komponenty ako ističe, modulárne stykače, prúdové chrániče, schodišťové
automaty a pod. Rozvodové skrine môžu byť vyhotovené z rôznych materiálov a pri výbere vhodnej rozvodnej skrine zohráva rolu jej kapacita (veľkosť) a teda počet modulov – pozícií, ktoré v danom okruhu potrebujete. Rozvodové skrine sa často zamieňajú s pojmami rozvádzače či rozvodnice. Nižšie si tieto pojmy objasníme a vysvetlíme rozdiely medzi nimi.
Rozvodovú skriňu si môžeme prirovnať k centru elektroinštalácie, odkiaľ sa elektrický prúd v rámci domu, bytu alebo budovy rozdeľuje do rôznych menších obvodov. To umožňuje efektívne, prehľadné a kontrolovateľné rozdistribuovanie elektrickej energie k rôznym objektom alebo ďalším obvodom. Príkladom je osvetlenie, klimatizácia, vykurovanie alebo iné elektrické zariadenia. Vďaka správne navrhnutej a taktiež nainštalovanej rozvodovej skrini sa elektrická energia dostáva tam, kde je to potrebné a v momente, keď je to nevyhnutné, ju môžete jednoducho odpojiť. Prečo?
Druhou dôležitou funkciou rozvodovej skrine je ochrana obvodov. V rozvodovej skrini sú umiestnené ističe alebo poistky, ktoré reagujú na neobvyklé podmienky v elektrickom obvode, ako je napríklad nadmerný prúd alebo teplo. Vďaka tomu môže prísť k okamžitému prerušeniu prúdu v prípade, že sa objaví riziko poškodenia elektrického obvodu a zariadení v ňom alebo prípadného požiaru.
Zhotovovanie, inštalácie aj používanie rozvodových skríň upravujú hneď niekoľké normy. Ich cieľom je dosiahnuť maximálne efektívnu a zároveň bezpečnú elektroinštaláciu. Výrobcovia rozvodných skríň aj elektrikári musia pri práci s nimi dodržiavať prísne bezpečnostné protokoly, aby zabezpečili, že všetky komponenty sú správne namontované a zabezpečené.
Hoci znejú podobne, ich význam a najmä použitie sa odlišuje. Súhrnný názov znie rozvodné zariadenia. V čom sa medzi sebou odlišujú?
Bytové rozvodnice, nazývané aj modulárne rozvádzače, sú určené pre byty, domy a kancelárske priestory. Obsahujú DIN lišty a mostíky pre spojenie vodičov. Aj vďaka tejto predpríprave je inštalácia ističov a iných zariadení veľmi rýchla a bezproblémová. Tieto typy rozvodníc sa montujú pod omietku alebo na omietku, prípadne môžu byť samostatne stojace pre dočasné potreby vytvorenia obvodu (stavby a podobne)
Rozvodné skrine, určené pre náročnejšie prostredia, často neobsahujú tieto mostíky ani lišty a sú odolnejšie proti mechanickému poškodeniu, prachu a vlhkosti. Viac o rozdieloch medzi nimi a princípoch, ktoré zohrávajú rolu pri ich výbere sa dozviete nižšie.
Elektromerový rozvádzač alebo inak povedané skrinka na elektromer je zasa navrhnutá pre montáž elektromera a jeho súčasťou je aj istič.
Zásuvkové rozvodnice prinášajú možnosť distribúcie a zabezpečenia prúdu “v menšom” a to s istením alebo bez istenia. Sú dostupné vo variantoch s jednou alebo viacerými zásuvkami na 230 V alebo 400 V a ich rôznymi kombináciami a sú bežne využívané ako doplnok pre rozšírenie elektrickej siete o ďalšie zariadenia (napríklad v exteriéri rodinného domu a podobne).
MURAT TIP: Potrebujete vybrať vhodnú zásuvkovú rozvodnicu? Overené rady a tipy, ako nájsť tú správnu nájdete v článku v našom blogu.
V ponuke rozvodových skríň nájdete niekoľko odlišných rozvodných skríň podľa materiálu, z ktorého sú vyrobené a taktiež typu dvierok (priehľadné alebo nepriehľadné).
Plastové rozvodné skrine sú obľúbenou voľbou v domácnostiach a menších interiéroch, ktoré si nevyžadujú špeciálne nároky na odolnosť rozvodnej skrine. Vďaka ich cenovej dostupnosti a dostatočnej odolnosti pre vnútorné použitie. Sú ľahké, jednoducho sa inštalujú a výhodou je aj ich dostupná cena a to, že nepodliehajú korózii. Nevýhodou je menšia odolnosť voči vonkajším vplyvom.
Plechové skrine sú vyrobené predovšetkým z oceľového alebo hliníkového plechu a sú odolnejšie voči mechanickému poškodeniu ako plastové skrine. Zároveň sa vyznačujú vyššou odolnosťou proti prachu a vlhkosti, vďaka čomu sa používajú v priemyselnom odvetví alebo všade, kde je potrebné rozvody chrániť pred týmito vplyvmi.
Kovové rozvodné skrine poskytujú najvyššiu úroveň odolnosti a sú ideálne pre náročné elektroinštalácie. Sú rezistentné voči vysokým teplotám, rôznym chemikáliám a sú schopné odolať aj prípadnému ťažšiemu mechanickému zaťaženiu.
Pri výbere rozvodovej skrine je dôležité zvážiť niekoľko kľúčových faktorov, ktoré zabezpečia, že skriňa bude vyhovovať individuálnym požiadavkám elektroinštalácie. Inak povedané určiť správnu veľkosť a rozloženie rozvodnej skrine, aby bolo možné zapojiť všetky potrebné obvody a zariadenia.
Materiál skrine je ďalším rozhodujúcim faktorom, v rámci ktorého je dôležitá mechanická odolnosť a odolnosť voči vonkajším vplyvom ako sú prach, vlhkosť a mechanické poškodenie. Tento parameter určuje takzvaná trieda krytia.
Pri výbere vhodnej rozvodovej skrine odporúčame nezabudnúť na to, že rôzne prvky si vyžadujú aj rôzne množstvo pozícií. V jednom rade je najviac osemnásť modulov (pozícií) a počet radov v jednej rozvodovej skrini môže byť až štyri. To znamená 72 modulov. Zároveň platí, že aj napriek tomu, že presne vypočítate potrebný počet modulov, nemali by ste ísť “na doraz” a je treba rátať s rezervou (tá sa veľmi rýchlo naplní v prípade, ak sa do rozvodovej skrine pridávajú ďalšie obvody).
Napokon zhrnieme, že v priemyselných objektoch alebo v exteriéri je vhodnejšie použiť odolnejšie kovové alebo plechové rozvodové skrine, zatiaľ čo v interiéri – v byte alebo dome postačí plastová rozvodná skriňa.
Na záver vám zhrnieme niekoľko dobrých rád, ktoré sa vám pri montáži rozvodnej skrine, v prípade ak patríte k začiatočníkom, zídu.
Podarilo sa vám zorientovať sa v sortimente rozvodových skríň? Veríme, že vám informácie, ktoré ste sa dozvedeli prídu pri výbere a bezpečnej montáži vhod..